2011-10-18

Telenor väljer CSC för IT-outsourcing och kompletterar med CSC BizCloud, en VMware vCloud Datacenter tjänst

– samarbetar med CSC för att omvandla sin IT och dra nytta av ”as-a-service” infrastruktur

Stockholm, 18 oktober 2011; Det ledande IT-tjänsteföretaget CSC meddelade idag att man har tecknat ett femårigt IT-outsourcingavtal med Telenor Sverige, en av Sveriges ledande mobiloperatörer. Avtalet följer på ett tidigare avtal från 2010, då CSC tog över hanteringen av Telenor Sveriges rating-, billing-, mediation- och CRM-system. Avtalet undertecknades under första kvartalet, CSCs räkenskapsår 2012. De finansiella villkoren för affären har inte offentliggjorts.

För att virtualisera och modernisera Telenor Sveriges IT-verksamhet kommer CSC som en del av avtalet att implementera sin privata molnlösning BizCloud. BizCloud kommer att ge Telenor möjlighet att snabbt dra nytta av molnets agilitet och kommersiella flexibilitet.

– CSC har tydligt visat sin förmåga att leverera lösningar som bidrar till både vår verksamhet och våra övergripande mål, säger Martin Petersén, Chief, IS/IT och Operations, Telenor Sverige. Vi räknar med att CSCs insatser för att modernisera hela vår serverinfrastruktur kommer gynna såväl våra kunder som våra internprocesser.

Avtalet innebär att ett antal Telenoranställda överförs till CSC. Överföringsprocessen inleddes i september och beräknas vara genomförd i januari 2012, då CSC tar över fullt ansvar för leveransen av säkra, skalbara och förenklade tjänster för Telenor.

– Vi är mycket glada över att Telenor Sverige har valt CSC som sin partner i detta strategiska initiativ och att företaget ser det unika värde som våra molntjänster erbjuder, säger Jørgen Jakobsen, Nordic director, Technology & Consumer Group, CSC. Detta nya avtal stärker ytterligare vårt redan starka engagemang för Telenor Sveriges långsiktiga framgång och CSCs position inom telekommunikationsbranschen.

– Med den här affären bekräftas ytterligare CSCs ställning som en global leverantör av molntjänster och vår ledande position som ett drifttjänsteföretag i alla leveransvektorer, säger Siki Giunta, Vice President, Global Services Cloud and Software, CSC.

CSC BizCloud är världens första on-premise privata molnlösning, debiterad som en service från en standardprislista. BizCloud är byggt på den marknadsledande molnteknologin Vblock från VCE, ett helt integrerat erbjudande med VMwares hypervisor, närverk och datorkraft från Cisco samt lagring från EMC.

För mer information, kontakta:
Ulrika Andersson
Marketing & Communications, CSC Nordics
+46 (0)768 86 13 70, uandersson3@csc.com

Om Telenor Sverige
Telenor Sverige levererar telefon-, data och mediekommunikationstjänster. Med cirka 2 miljoner abonnemang, intäkter som under 2010 uppgick till 11,3 miljarder svenska kronor och en personalstyrka på cirka 2200 anställda (Q4 2010) är Telenor en av Sveriges största operatörer. Telenor Sverige är en del av Telenor-koncernen. För mer information, besök www.telenor.se och www.telenor.com.

Om CSC
CSC är en världsledande leverantör av teknikbaserade affärslösningar och tjänster. Företaget, med huvudkontor i Falls Church i Virginia i USA, har idag cirka 93000 medarbetare och rapporterade intäkter om 16,2 miljarder dollar för 12-månadersperioden fram till och med den 1 juli 2011. För mer information besök CSCs webbplats: www.csc.com/se.

Information om företaget: DXC Technology Sverige AB

Nyheten presenteras i samarbete med MyNewsdesk