2011-12-16
E.ON Elnät drar ner
Upp till 150 tjänster. Så många tjänster berörs inom E.ON Elnät med anledning av den nya regleringen som kraftigt sänker ambitionen vad gäller leveranssäkerhet och klimatomställning.
- Självfallet får det konsekvenser när staten hindrar oss från att fortsätta höja leveranskvaliteten och gör det omöjligt för oss att offensivt bidra till klimatomställningen, säger Per-Olof Lindholm, VD på E.ON Elnät.
- Vi förstår inte att det kan vara ett så stort avstånd i synsätt mellan Energimarknadsinspektionen å ena sidan och näringsministern och energiministern å andra sidan. Det vi hör politikerna säga är att det ska satsas på klimatomställningen och landsbygden. Nu blir det inte så.
Sedan EIs beslut kom den siste oktober har en stor genomlysning av företaget gjorts. Neddragningen kommer att göras i flera steg. Det första steget är nu konkretiserat och det innebär att en driftcentral stängs, två etableringar lämnas och att verksamhet outsourcas och flyttas.
E.ON Elnät finns i dag på tolv orter. Alla orter kommer att beröras i större eller mindre omfattning.
Neddragningarna kommer i stor utsträckning att klaras på tre sätt: Genom naturlig avgång, outsourcing av verksamhet samt en minskning av antalet konsulter. Men det kommer också att bli uppsägningar. Totalt berörs mellan 100-150 tjänster av åtgärderna. MBL-förhandlingar har inletts.
- Vi hade verkligen önskat att vi kunde fortsätta satsningen på höjd leveranssäkerhet på landsbygden och klimatomställningen, men myndigheten har prioriterat låga avgifter framför dessa frågor. Vi har då inget annat alternativ än att anpassa oss efter dessa nya förutsättningar, något vi alltså gör nu. Förlorare blir miljön och på lång sikt elnätskunderna, vilket vi beklagar, säger Per-Olof Lindholm.
Neddragningarna kommer att inledas under 2012 och få fullt genomslag vid ingången av 2013.
För ytterligare information, kontakta Per-Olof Lindholm, VD E.ON Elnät Sverige, telefon 0705 – 25 92 96.
Utsänt av E.ON Elnät Sverige AB
Strategi & Kommunikation
Johan Aspegren
Information om företaget: E.ON Sverige AB
Nyheten presenteras i samarbete med MyNewsdesk